FAQ
Piszecie do mnie mnóstwo wiadomości prywatnych. Bardzo się z tego cieszę i jestem za to wdzięczny. Zauważyłem, że pewne Wasze pytania powtarzają się nadzwyczaj często, toteż dla oszczędności czasu postanowiłem zebrać je w tej notatce i odpowiedzieć. Masz pytanie o fabułę którejś z książek, o premierę nowej powieści, o spotkanie autorskie? Sprawdź najpierw tutaj! ![]()
1. W jakim gatunku piszesz?
W horrorze. Opartym głównie o klimat, atmosferę niesamowitości i strach przed nieznanym, bez rozbudowanych opisów przemocy, epatowania flakami i krwią. Piszę o ludziach i ich problemach, mieszam horror z różnoraką tematyką, dlatego każda powieść jest zupełnie inna niż pozostałe. Jedyne, co je łączy, to zaskakujące zakończenie.
2. W jakich wydawnictwach są dostępne twoje powieści?”
„Inkub”, „Gałęziste”, „Paradoks”, „Grzesznik” i „Deman” – w wydawnictwie Vesper. I mam nadzieję, że to się nie zmieni, o ile będą wznawiane.
„Kultor” – w Czarnej Owcy. Z tą oficyną wiąże mnie umowa na jeszcze co najmniej dwie publikacje.
Wszystkie powieści znajdziesz w księgarniach internetowych.
3. Od jakiej twojej powieści najlepiej zacząć, jeżeli jeszcze niczego nie znam?
Najwięcej Czytelników twierdzi, że moją flagową pozycją jest „Inkub”. Moją dotychczas ulubioną jest „Paradoks”, ale najlepiej zaufać opinii ogółu.
4. Czy kiedykolwiek powstanie kontynuacja „Inkuba”?
Już powstała. To „Kultor”. Opis na to nie wskazuje, ale możesz mi zaufać. „Kultor” pośrednio rozbudowuje również świat skonstruowany w powieści „Deman”, ale oczywiście obie książki można czytać bez znajomości drugiej.
5. Czy istnieje oficjalna grupa na Facebooku, która zrzesza twoich czytelników?
Tak, zapraszam: https://www.facebook.com/groups/506316703290145
6. Jaka powieść ukaże się jako następna?
„Dom Przejścia”. Przy pomyślnych wiatrach jeszcze w 2026 roku. Więcej o tej premierze możesz przeczytać tutaj: https://www.facebook.com/ArturUrbanowiczAutor/posts/1418030036357443
7. Przeczytałem twoją powieść, ale mam kilka pytań o fabułę. Możesz mi wyjaśnić, “co autor miał na myśli”?
Jasne! Ale zanim zadasz pytanie, zajrzyj na mojego bloga na tej stronie. Przygotowałem tam dla Ciebie suplementy do „Inkuba”, „Gałęzistego”, „Grzesznika” i „Paradoksu”. Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi – napisz do mnie wiadomość prywatną.
8. Czy fakt, że na początku powieści “Gałęziste” bohaterowie błędnie odmieniają nazwę “Suwałki” (mówią: “z Suwałek” zamiast “z Suwałk”), jest błędem korektorskim?
W żadnym wypadku! Nieprzypadkowo ten błąd pojawia się jedynie w dialogach, podczas gdy w narracji jest poprawnie. Czytaj dalej, a przekonasz się, jaki był cel tego zabiegu.
9. Czy fakt, że w powieści “Gałęziste” na stronie 354 na początku drugiej linijki pojawia się słowo “Aśki” zamiast “Chiary”, jest błędem redaktorskim?
W żadnym wypadku! Czytaj dalej, a przekonasz się, jaki był cel tego zabiegu.
10. Czy istnieje możliwość zorganizowania spotkania autorskiego lub warsztatów kreatywnego pisania z tobą?
Oczywiście! W tym celu zapraszam do wiadomości prywatnej lub przez e-mail artururbanowicz@poczta.onet.pl.
11. Czy nowe wydania „Gałęzistego” i „Grzesznika” różnią się czymś względem pirackich ebooków, które można znaleźć w sieci?
Tak, obie książki zostały gruntownie przepisane i przeredagowane. Nowe wydania w wydawnictwie Vesper są pod każdym względem lepsze i polecam czytać właśnie je. Stare wersje zawierają mnóstwo grzechów debiutanta.
12. Czy twoje książki można dostać w ebooku i audiobooku?
Jak na razie tylko „Kultora”. Wydawnictwo Vesper póki co publikuje książki wyłącznie w formie papierowej.
13. Co z kursami kreatywnego pisania w Maszynie do Pisania?
Na razie zostały zawieszone do odwołania. Przykłady publikacji moich kursantów znajdziesz w zakładce „Kurs pisania” na tej stronie.
14. Jestem początkującym autorem. Masz dla mnie jakieś rady?
Zajrzyj tu: https://artururbanowicz.com/vanity-press-placic-za…/
15. Czy podejmujesz się współprac recenzenckich cudzej twórczości?
Tak, ale z żelazną zasadą, że piszę wyłącznie o tym, co faktycznie mi się podoba, i nie zamieszczam negatywnych recenzji w ogóle. Wychodzę z założenia, że nie jestem od zniechęcania Was do czytania książek innych autorów, bo wiem, ile serca trzeba w nie włożyć. Jeżeli coś mi nie podchodzi, to po prostu na jego temat się nie wypowiadam. Myślę za to nad tym, komu dana pozycja może przypaść do gustu, czyje potrzeby potencjalnie zaspokaja. Staram się łączyć odbiorców z idealnie dopasowanymi do nich utworami.